logoPOlogoSejmlogoPlogoEPL

logoPO

 

październik 2013

 

 

NIEDAWNE AKTY PRZEMOCY W IRAKU

 

W ostatnim okresie w Iraku niemal codziennie dochodzi do różnego rodzaju aktów przemocy. Nie ma dnia bez informacji o strzelaninach, zamachach bombowych, samochodach pułapkach, atakach samobójczych czy porwaniach. Unia Europejska zaniepokojona narastającym konfliktem debatowała nad tym problemem w Strasburgu 10 października.

 

Liczby rannych i zabitych podawane przez różne agencje prasowe są zatrważające. Większość to przypadkowe ofiary przybierających na sile aktów agresji, będących pochodną narastających napięć religijno-etnicznych w tym kraju. Cierpią bez wyjątku wszyscy – tak dorośli, jak i dzieci. Zagrożenie dotyka również dziennikarzy i obserwatorów. To z czym mamy do czynienia w Iraku – jest terroryzmem
w najgorszej postaci, który od długiego czasu paraliżuje życie codzienne ludności cywilnej. Warto zatem zaapelować do władz w Iraku i wszystkich stron tego konfliktu o powstrzymanie przemocy i rozpoczęcie rozmów pokojowych. Społeczność międzynarodowa nie może milczeć ograniczając się tylko do suchych apeli. Potrzebne są zatem konkretne działania, żeby nie dopuścić po raz kolejny do sytuacji, że cywilizowany świat będąc światkiem dokonującego się ludobójstwa, nie jest zdolny do jakiejkolwiek reakcji.