logoPOlogoSejmlogoPlogoEPL

logoPO

 

październik 2017

 

Kongres PO

 

1

Decentralizacja państwa, wzmocnienie finansowe samorządów, przywrócenie filaru kapitałowego systemu emerytalnego, wyższe zarobki i emerytury – to tylko niektóre propozycje Platformy Obywatelskiej na nadchodzący maraton wyborczy.

 

„Polska samorządna” pod tym hasłem rozpoczęła się w 21 października 2017 r. w łódzkiej Hali Expo konwencja Platformy Obywatelskiej. Zgromadzeni delegaci po odśpiewaniu hymnu narodowego, wysłuchali wystąpienia przewodniczącego Grzegorza Schetyny, który przedstawił program na nadchodzące wybory samorządowe, parlamentarne oraz prezydenckie.

 

Jednym z wielu pomysłów przedstawionych przez lidera partii PO jest wzmocnienie pozycji samorządów, ich wsparcie finansowe poprzez pozostawienie środków finansowych z podatku PIT i CIT w regionie, z którego są pozyskiwane. Zapewni to większą świadomość obywateli, że ich pieniądze są przeznaczane na rozwój konkretnego obszaru. Kolejną deklaracją jest podniesienie kwoty wolnej od podatku powyżej kwoty bazowej określonej w ustawie.

 

Podczas wystąpienia padła propozycja stworzenie projektu pt. „Akcja Twoja Polska”, którego celem ma być przywrócenie filaru kapitałowego w systemie emerytalnym. Projekt ten zakłada również zmiany w zarządzaniu polskimi spółkami, które polepszą sytuację materialną państwa umożliwiając bezpieczną wypłatę 13-tej emerytury, a także rozszerzenie programu 500+ na pierwsze dziecko.

 

Postulatem przedstawionym na Konwencji jest podniesienie wynagrodzenia dla pracowników służby zdrowia. Celem Platformy Obywatelskiej jest zapewnienie godziwych zarobków dla lekarzy rezydentów i innych zawodów medycznych, tak aby młodzi, wykształceni specjaliści nie musieli stanąć przed wyborem czy pozostać w kraju i pracować za niskie wynagrodzenie czy wyjechać. Wspomniano także o polityce zagranicznej m.in. poprawie wizerunku Polski na arenie międzynarodowej oraz polepszeniu stosunków z sąsiednimi państwami.

 

Platforma Obywatelska stanowczo sprzeciwia się zamachowi na niezależność spółek i ich upartyjnieniu, likwidacji niezależnych organizacji, atakowi na wolne media, zmianom w ordynacji wyborczej, ograniczonemu dostępowi do zapłodnienia in vitro, antykoncepcji i zaostrzeniu prawa antyaborcyjnego.

 

Przyjmując nowy statut Platforma Obywatelska chce przedstawić Polakom inny pomysł na zarządzenie Polską. Pomysł ten będzie polegał na dzieleniu się władzą oraz odbudowa zaufania obywateli do Państwa.