logoPOlogoSejmlogoPlogoEPL

logoPO

 

 

 

wrzesień 2013

 

ZMIANY NA RYNKU BIOPALIW – PE ZADECYDOWAŁ O ROZPOCZĘCIU PRACY OD NOWA

 

Przyjęta dziś przez PE regulacja w zakresie wytwarzania biopaliw jest daleko niesatysfakcjonująca. Wprowadzone ograniczenie dla biokomponentów konwencjonalnych może w praktyce oznaczać wyrok dla całych grup producenckich zajmujących się produkcją biopaliw.

 

więcej

 

 

 

 

wrzesień 2013

 

WEWNĘTRZNY RYNEK ENERGII STRATEGICZNYM CELEM UE

 

Uruchomienie wewnętrznego rynku energii to ogromne wyzwanie dla całej Unii Europejskiej. W dzisiejszym świecie ekonomiczno-gospodarczej niepewności potrzeba pewnych i niezawodnych dostaw energii oraz jej wieloaspektowego wykorzystywania, mając równocześnie na uwadze zapewnienie przystępnych cen gazu i energii dla obywateli krajów członkowskich.

 

więcej

 

 

 

 

wrzesień 2013

 

STOP PRZEMOCY W NIGERII

 

Ostatnia eskalacja przemocy w Nigerii, która utrzymuje się praktycznie od niemal dwóch lat, musi budzić głębokie zaniepokojenie. Ataki terrostyczne, którymi ofiarami pada najczęściej mniejszość chrześcijańska, zasługują na stanowcze potępienie całej społeczności międzynarodowej. Sytuacja jest na tyle dramatyczna, że w niektórych prowincjach chrześcijanie boją się wychodzić po zmroku z domu lub uczestniczyć w obrzędach religijnych.

 

więcej

 

 

 

 

BIOGOSPODARKA SZANSĄ ROZWOJU DLA EUROPY

 

Stale rosnąca liczba ludności na świecie, gwałtowny wzrost zapotrzebowania na żywność i energię oraz niewielka ilość światowych zasobów naturalnych sprawiają, że należy szukać nowych rozwiązań systemowych. Jednym z nich jest z pewnością biogospodarka, która promując ideę zrównoważenia, może przyczynić się do rozwoju obszarów wiejskich, zapewnić trwały i inteligentny wzrost gospodarczy oraz bezpieczeństwo żywnościowe i podwyższenie poziomu zatrudnienia.

 

więcej

 

 

 

 

ILGAR MAMMADOV - AZERSKI WIĘZIEŃ SUMIENIA

 

Azerbejdżan jest kolejnym krajem o europejskich aspiracjach, gdzie w ostatnim czasie dochodzi do prześladowań osób, wyrażających odmienne poglądy polityczne. Tym razem, za sprawą ILGARA MAMMADOVA- polityka, kandydata na prezydenta i dyrektora Szkoły Studiów Politycznych Rady Europy w Baku. Zatrzymano go i osadzono w więzieniu za organizację i udział w masowych antyrządowych protestach, bez przedstawienia racjonalnych dowodów.

 

więcej

 

 

 

 

PARLAMENT EUROPEJSKI MODYFIKUJE PRZEPISY REGULUJĄCE KWESTIĘ ŻYWNOŚCI SPECJALNEGO PRZEZNACZENIA MEDYCZNEGO

 

Prezentowany raport posłanki Ries jest dobrym tekstem kompromisowym, w którym udało się rozwiązać wszystkie sporne kwestie dotyczące żywności dla niemowląt oraz żywności specjalnego przeznaczenia medycznego. Za szczególny sukces należy uznać wyłączenie z zakresu przedmiotowego rozporządzenia takich substancji jak: gluten, laktoza oraz żywność dla sportowców, które zostaną objęte osobnymi regulacjami.

 

więcej

 

 

 

 

maj 2013

 

WYJAZD STUDYJNY

 

 

W dniach 14-17 maja grupa młodzieży z Mazowsza przybyła do Belgii na zaproszenie Pani Poseł Jolanty Hibner.

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

kwiecień 2013

 

WYJAZD STUDYJNY Z RADAMI SENIORÓW

 

W dniach 10-13 kwietnia 2013 roku odbył się Wyjazd Studyjny do Brukseli. Tym razem zaproszenie na spotkanie z Poseł Jolantą Hibner w Parlamencie Europejskim skierowane zostało do Rad Seniorów.

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2013

 

TESTY OBCIĄŻENIOWE ELEKTROWNI JĄDROWYCH

 

Omawiany projekt rezolucji, to tak naprawdę podsumowanie wielkiego programu unijnego, jakim było poddanie europejskich elektrowni jądrowych stress testom, czyli próbom wytrzymałości w warunkach skrajnych zagrożeń takich jak: trzęsienia ziemi, tsunami, utrata zasilania elektrycznego oraz przypadek stopienia rdzenia.

 

 

więcej

 

 

 

 

marzec 2013

 

ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA W BANGLADESZU

 

Mówiąc o przypadkach łamania praw człowieka w Bangladeszu, staje mi przed oczyma jego młoda 14-letnia obywatelka - Hena Khater, która stała się ofiarą nieludzkiego prawa. Dziś kiedy na światło dzienne wychodzą okoliczności jej tragicznej śmierci można powiedzieć, że to co ją spotkało było barbarzyństwem, nie mającym prawa zdarzyć się w cywilizowanym świecie. To jeszcze dziecko - nie dość, że zostało zgwałcone przez żonatego mężczyznę, to jeszcze oskarżone o cudzołóstwo i skazane na karę chłosty, której nie przeżyło.

 

 

więcej

 

 

 

 

luty 2013

 

"CHROŃMY PRZYRODĘ W SPOSÓB MĄDRY I KONSEKWENTNY" - 16 KONFERENCJA STRON KONWENCJI WASZYNGTOŃSKIEJ CITES

 

Stojąc u progu 16 Konferencji Stron dotyczącej Konwencji Waszyngtońskiej CITES nikogo nie trzeba przekonywać o roli, jaką odgrywa ten dokument w ochronie dziko występujących populacji roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem poprzez kontrolę oraz ograniczanie ich międzynarodowego handlu.

 

więcej

 

 

 

 

luty 2013

 

"MĄDROŚĆ EUROPY TO WYPRACOWANIE ROZWIĄZAŃ, KTÓRE POPRZE WIĘKSZOŚĆ" - PRZYGOTOWANIA DO KONFERENCJI KLIMATYCZNEJ COP 19 W WARSZAWIE

 

Przygotowując się do kolejnego szczytu klimatycznego COP 19, który będzie miał miejsce w grudniu obecnego roku w Warszawie, warto zadać sobie pytanie jak wygląda obecna sytuacja w globalnych negocjacjach klimatycznych, po zakończonej niedawno Konferencji w Doha.

 

więcej

 

 

 

 

luty 2013

 

ŁAMANIE PRAW CZŁOWIEKA W LAOSIE - ZAGINIĘCIE SOMBATHA SOMPHONE'A

 

W ostatnim czasie mamy do czynienia z kolejnym przypadkiem, gdzie władze danego kraju rozprawiają się w bezwzględny sposób z osobami, które ośmielają się myśleć w sposób odmienny od narzuconego.

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2012

 

GRA O KLIMAT W KATARZE

 

1

Europoseł Jolanta Hibner znalazła się w składzie oficjalnej delegacji Parlamentu Europejskiego na Szczyt Klimatyczny w Doha

 

 

 

 

 

 

 

 

 

więcej

 

 

 

 

listopad 2012

 

PARLAMENT NA "TAK" W SPRAWIE GAZU ŁUPKOWEGO

 

Przyjmując raporty dotyczące eksploatacji złóż gazu łupkowego autorstwa Bogusława Sonika i Niki Tzaveli, Parlament Europejski zadecydował, iż kwestia wydobycia gazu łupkowego powinna pozostać w gestii państw członkowskich i nie może być kontrolowana odgórnie przez UE.

 

więcej

 

 

 

 

wrzesień 2012

 

PRZYSZLI INŻYNIEROWIE Z WIZYTĄ W BRUKSELI

 

1

We wtorek z wizytą w Parlamencie Europejskim w Brukseli przebywała grupa studentów z polskich uczelni technicznych. W spotkaniu zorganizowanym przez Poseł Elżbietę Łukacijewską, Europosłanki Jolanta Hibner i Elżbieta Łukacijewska rozmawiały ze studentami m. in. Wojskowej Akademii Technicznej, Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie i Politechniki Rzeszowskiej.

 

 

 

 

 

 

wrzesień 2012

 

PARLAMENT EUROPEJSKI- NA PIERWSZYM PLANIE ŁUPKI

 

1

W tym tygodniu Eurodeputowani głosować będą o priorytetowej dla Polski kwestii gazu łupkowego. Zarówno komisja ds. przemysłu ITRE, jak i komisja ds. środowiska ENVI przyjąć mają raporty dotyczące wydobycia gazu łupkowego. Oba dokumenty są niezwykle ważne ze względu na unijną politykę klimatyczną, zakładającą redukcję emisji gazów cieplarnianych.

 

 

 

więcej

 

 

 

 

 

wrzesień 2012

 

WZNOWIENIE PRAC PARLAMENTU EUROPEJSKIEGO PO WAKACJACH

 

1

 

Po przerwie wakacyjnej Parlament Europejski wznawia swoje prace. W tym tygodniu mają miejsce spotkania grup politycznych, oraz komisji ENVI i ITRE, których Europoseł Jolanta Hibner jest członkiem.

 

W przyszłym tygodniu odbędzie się pierwsza po wakacjach sesja plenarna w Strasburgu, na której odbędą się bardzo ważne głosowania i debaty dotyczące miedzy innymi efektywności energetycznej i umów energetycznych z państwami trzecimi. W najbliższym czasie komisja ITRE będzie debatować nad niezwykle istotnym z punktu widzenia naszego kraju projektem dyrektywy dotyczącym zamówień publicznych.

 

 

 

 

 

lipiec 2012

 

NIE MA ZGODY NA ACTA

 

W środę po południu odbyło się głosowanie nad kontrowersyjną umową dotyczącą zwalczania handlu towarami podrobionymi ACTA. Podczas głosowania posłowie zdecydowaną większością głosów odrzucili porozumienie.

 

Dzień wcześniej na sali plenarnej miała miejsce gorąca debata nad ACTA, której sprzeciwiała się większość europejskich deputowanych, część posłów z głosowaniem dla umową chciała jednak poczekać na orzeczenie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości czy porozumienie jest zgodne z prawem europejskim.

 

 

 

 

lipiec 2012

 

INAUGURACJA PREZYDENCJI CYPRU

 

2

Cyprus Presidency of the Council of the European Union

 

W środę rano podczas sesji plenarnej w Strasburgu odbyła się prezentacja programu prezydencji Cypru. Przedstawiciele rządu cypryjskiego przedstawili priorytety prezydencji Rady na najbliższe pół roku.

 

 

 

 

lipiec 2012

 

SESJA PLENARNA W STRASBURU

 

1

 

Parlament Europejski w trosce o życie kierowców- eCall ratuje życie

 

Podczas wtorkowego głosowania Parlament Europejski przyjął rezolucję wzywającą do obowiązkowego montowania systemu eCall w samochodach już od 2015 roku. W momencie poważnego wypadku drogowego system eCall automatycznie wysyła informację pod numer ratunkowy 112, dzięki czemu służby ratunkowe bezzwłocznie otrzymują zgłoszenie o wypadku wraz z dokładną lokalizacja pojazdu, co pozwala na ich szybsze przybycie i zmniejszenie ofiar śmiertelnych. Koszt montażu urządzenia w nowym samochodzie to obecnie 400pln i będzie się stopniowo zmniejszać.

 

 

 

 

czerwiec 2012

 

ENERGIA Z BIOMASY A ŚRODOWISKO NATURALNE

 

Niezaprzeczalny jest fakt, że energia pozyskiwana z biomasy jest korzystniejsza dla środowiska niż ta z paliw kopalnych. Emisja CO2 w pierwszym przypadku, jest dużo niższa, dzięki czemu produkcja energii nie przyczynia się w dużym stopniu do powstawania globalnego ocieplenia. Należy jednak pamiętać o tym, aby surowiec pozyskiwać w sposób inteligentny. Wycinka lasów naturalnych dla otrzymania biomasy dostarcza nam materiał energetyczny, jednocześnie jednak powoduje wylesianie i stepowienie Europy."

 

W najnowszym numerze "The Parliament Magazine" ukazał się artykuł Europoseł Jolanty Hibner dotyczący pozyskiwania energii z biomasy.

 

czytaj artykuł