logoPOlogoPlogoEPL

logoPO

 

21 listopada 2012

 

PARLAMENT NA "TAK" W SPRAWIE GAZU ŁUPKOWEGO

 

Przyjmując raporty dotyczące eksploatacji złóż gazu łupkowego autorstwa Bogusława Sonika i Niki Tzaveli, Parlament Europejski zadecydował, iż kwestia wydobycia gazu łupkowego powinna pozostać w gestii państw członkowskich i nie może być kontrolowana odgórnie przez UE.

 

Niektóre państwa jak Francja i Bułgaria wprowadziły moratorium na wydobycie tego rodzaju gazu, jednak w przypadku Polski wprowadzenie zakazu eksploatacji złóż tego surowca oznaczałoby rezygnację z szansy na uniezależnienie się od importu ze źródeł zewnętrznych. Wydobywanie gazu z łupków oznacza bowiem dywersyfikację źródeł paliwa gazowego, co jest warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, a dodatkowo ograniczy liczbę emisji pochodzących ze spalania, zmniejszenie zanieczyszczeń powietrza z sektora energetycznego oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Polska gospodarka potrzebuje gazu łupkowego, by zmniejszyć obciążenia dla przemysłu, a także odbiorców końcowych wiążące się z prowadzoną przez Unię Europejską polityką klimatyczną. Dzięki zmianie bilansu energetycznego w wyniku stopniowego odejścia od gospodarki węglowej i zastąpienia jej przez gaz, Polska przestanie być jednym z najbardziej emitujących krajów UE.

 

Podczas wtorkowej debaty w Strasburgu komisarz ds. środowiska Janez Potocnik ocenił, że eksploatacja gazu łupkowego w UE zależy od społecznej akceptacji. Komisja Europejska będzie natomiast chciała przygotować odpowiednie regulacje dotyczące wydobycia gazu łupkowego.

 

Niezbędny bowiem jest przejrzysty dialog ze społeczeństwem i organizacjami ekologicznymi, promowanie najlepszych i najbez-pieczniejszych technologii pozyski-wania, dedykowany monitoring obszarów, na których odbywa się wydobycie. Europa do swojego dalszego rozwoju potrzebuje dobrej i taniej energii - dostała, więc prezent od losu w postaci gazu z łupków. Odrzucenie go będzie oznaczało pozbawienie konkurencyjności europejskiej gospodarki i coraz większą zależność energetyczną od Rosji..